Jak vybrat přilbu na kolo

Přilba, nebo chcete-li helma, je velmi důležitou součástí cyklistického vybavení. Ačkoliv tento bezpečnostní prvek stále určitá skupina lidí podceňuje, je pozitivní vidět, že už si většina lidí uvědomuje její důležitost. Stejně jako kola, jsou i přilby diferencovány do různých cyklistických disciplín. Při výběru je tedy důležité vzít v potaz jaké odvětví cyklistiky vyznáváte.

Silniční přilby

Silniční přilby jsou navrhovány pro maximální výkon. Mezi jejich charakteristické znaky patří absence štítku proti slunci, velký počet ventilačních otvorů pro maximální odvod potu, aerodynamický tvar a také nízká hmotnost.

MTB přilby

Přilby pro horská kola jsou velmi podobné přilbám silničním. Hlavní rozdíl je v možnosti opatřit ji plastovým kšiltem proti slunci. Také u horské cyklistiky se velmi řeší nízká hmotnost, maximální odvětrání a samozřejmě bezpečnost.

Integrální přilby

Integrální přilby se používají ve freeridové, downhillové a enduro cyklistice. Na první pohled velmi připomínají motocyklové přilby, ovšem v jejich konstrukci jsou určité odlišnosti. Integrální přilby mají za úkol zajistit co možná nejvyšší možnou bezpečnost.

 

Jelikož lze přilby rozlišovat podle více faktorů, naleznete je v našem eshopu v následujících kategoriích:

Dětské - přilby určené pro nejmenší cyklisty. Mimo bezpečnostní parametry jsou často typické originálním designem

Juniorské - přilby určené už pro odrostlejší děti. Tvoří mezistupeň mezi dětskými a dospělými přilbami

Dámské - kategorie přileb zohledňující potřeby žen, např. upínací systém zohledňující dlouhé vlasy svázané do copu

Pánské/unisex - asi nejširší kategorie přileb. 

Freeride / DH / BMX - přilby pro extrémní ježdění v terénu

Městské – přilby určené pro městské ježdění. Jsou typické elegantnějším designem

 

Velikosti a tvary přileb

Správně zvolená velikost přilby je jednou z nejdůležitějších parametrů při výběru nové přilby. Primárně se vychází s obvodu vaší hlavy. Přilba vám však musí sedět nejen velikostně, ale také svým tvarem. Asi těžko vám bude vyhovovat přilba určená pro kulatý profil hlavy, když máte hlavu oválného tvaru a naopak.

 

Používání přilby je od 18ti let dobrovolné, ale…

Podle legislativy ČR je povinnost nošení přilby při pohybu na kole do 18ti let. Neznamená to ale, že pokud jste starší, nic se vám stát nemůže. Jak se cyklistika vyvíjí, zvyšují se také rizika zranění. 

 

Bezpečnostní kritéria a technologie

Bezpečnostní parametry přileb nemůžou zůstat opomenuty. Každá bezpečná přilba podléhá testování a pro prodej v ČR musí splňovat normu ČSN EN 1078. Mimo povinného testování, vyvíjejí výrobci také systémy, které když dojde k nárazu, eliminují síly, které mohou zapříčinit další možná poranění. Jednou z velmi sofistikovaných řešení je systém MIPS. Je zajímavou věcí, která je vědecky podložena, že při pádu není tak nebezpečný prvotní náraz, ale následné účinky rotačních sil, které vzniknou vlivem nárazu. Systém MIPS využívá speciální kluznou vložku, která je umístěna mezi vrstvami skořepiny. Při nárazu tedy dojde k pootočení těchto vrstev a eliminaci nebezpečných sil. Jsou jím vybaveny vybrané přilby napříč všemi kategoriemi přileb. 

 

Nastavení přilby

Moderní přilby mají dva mechanismy, kterými se upínají na hlavě. První je pásek okolo hlavy po obvodu, druhý je pod bradou. Starší konstrukce měly jen pásek pod bradou, nyní jsou překonané a není vhodné je používat díky riziku sklouznutí. Oba pásky nastavte, aby přilba vodorovně držela na hlavě pevně, zároveň ale netlačila.

 

Jděte dětem příkladem

Zapomíná vaše díte nosit helmu? Nejlepší cestou jak ho tuto ochrannou pomůcku naučit používat, je jít mu příkladem. Když vás totiž uvidí, že bez přilby na kolo nesednete, bude ji brát jako přirozenou součást cyklistického vybavení a uvidíte, že už se bez ní nikam nevydá.

Odeslat článek známému   Vytisknout